genezaWszystko zaczęło się od spontanicznego pomysłu zorganizowania zbiórki subiektywnie nieprzydatnych rzeczy, które obiektywnie mogłyby przydać się innym ludziom. Na pomysł wpadła Prezes Zarządu Fundacji Skrzydlaci – Agnieszka Fudali. Pomysł zaświtał w jej głowie w listopadzie, powiązała go zatem z wydarzeniem nadchodzących Mikołajek. Po konsultacji ze znajomymi padło na Dom Dziecka w miejscowości Równem, położonej 40 km od Warszawy. Z prostej i skromnej akcji facebookowej, zatytułowanej: “Wizyta mikołajkowa w domu dziecka”, powstało na tyle duże wydarzenie, że przerosło nawet najśmielsze oczekiwania samej pomysłodawczyni. Dzięki uprzejmości darczyńców, udało się zebrać niesłychane ilości słodyczy, kosmetyków, ubrań, książek, gier, zabawek, itp. Plany składowania rzeczy w garażu spaliły na panewce, trzeba było zorganizować większą przestrzeń. Na szczęście, dzięki uprzejmości sąsiedzkiej – zaprzyjaźnione małżeństwo udostępniło – na potrzeby akcji – swoje mieszkanie. Udało się również zorganizować profesjonalny transport bezpośrednio do dzieciaków z Domu Dziecka.

“Drodzy !

w sposób zupełnie spontaniczny przyszedł mi do głowy pewien pomysł: otóż postanowiłam, że w najbliższe Mikołajki udam się do wybranego, warszawskiego Domu Dziecka z paczkami dla dzieci. Gromadzimy latami wiele (niepotrzebnych nam już) rzeczy, począwszy od ubrań, zabawek, książek, kończąc na ukochanych pluszakach, które – nawet i one – z czasem tworzą niebezpieczne barykady :)

Jeśli macie jakieś zbędne rzeczy, z których dzieci mogłyby się ucieszyć, względnie chcecie przekazać im jakieś drobne słodycze lub upominki – zapraszam do przyłączenia się do akcji. Ze zgromadzonych przez listopad rzeczy – zrobiłabym paczki i 6.12. pojechałabym do maluchów. Jeśli chcecie wspomóc mnie w jakikolwiek sposób, choćby poprzez towarzyszenie podczas eskapady – zapraszam ! Będzie mi bardzo miło.

Piszcie lub dajcie lajka na fb, z zaznaczeniem, w jaki sposób chcecie i możecie pomóc.

Agnieszka Fudali.

Kolejna akcja Agnieszki Fudali oraz jej znajomych, między innymi: Pawła Kondraciuka (obecnego członka Zarządu Fundacji), Małgorzaty Fronc (obecnego członka Rady Fundacji), Aleksandry Kamińskiej (obecnej Przewodniczącej Rady Fundacji) wiązała się z zorganizowaniem dzieciom z zaprzyjaźnionego Domu Dziecka z miejscowości Równem jednodniowej wycieczki do stolicy Polski, wraz z zapewnieniem szeregu atrakcji. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum Narodowego, w tym w szczególności Aleksandry Bożewicz udało się utworzyć dwie lekcje muzealne. Kolejną atrakcją była wizyta i zwiedzanie Stadionu Narodowego oraz nauka i pokaz gry w zośkę, przeprowadzone przez kilkukrotnego Mistrza Świata w tej dziedzinie (Double Freestyle), Wiktora Dębskiego. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych darczyńców – udało się zakupić zośki dla każdego dziecka, biorącego udział w wycieczce.

Dzięki opiece profesjonalnego przewodnika, Małgorzaty Dębskiej dzieciaki – i nie tylko one – mogły dowiedzieć się co nieco o warszawskiej Starówce oraz pobliskiej okolicy. Dzwon spełniający marzenia, zlokalizowany przy ul. Kanoniej w Warszawie, został zapamiętany na tyle dobrze, że po dzisiejszy dzień – co niektórzy – wracają (nie tylko pamięcią) w jego okolice.

3Dzięki życzliwości Pana Michała Wieremiejczyka, właściciela Restauracji Orient Express zapewniono – podczas całej wycieczki – dzieciom, ich opiekunom i organizatorom bardzo smaczne, domowe posiłki, tak, że McDonald’s pełnił już tylko rolę pomocniczą.

Dzięki uprzejmości Strażaków z warszawskiej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej dzieci miały okazje zapoznać się z codziennymi obowiązkami i pracą strażaka, obejrzeć sprzęt oraz wziąć udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Wszystkie działania, które przeprowadziła Agnieszka Fudali, wspólnie ze swoimi znajomymi, utwierdziły ją w przekonaniu, że potrzeba pomagania ludziom jest na tyle duża, że warto poświęcić jej więcej uwagi i nadać właściwą formę prawną, która będzie miała większe możliwości, niż indywidualna inicjatywa osoby fizycznej.

W dniu 7 lipca 2014 r. fundatorzy, tj. Agnieszka Fudali, Aleksandra Kamińska, Małgorzata Fronc zgodnie oświadczyli przed Katarzyną Szeląg-Wiśniewską, zastępcą notarialnym Danuty Kosim – Kruszewskiej, notariuszem w Warszawie, prowadzącym Kancelarię Notarialną w Warszawie, przy ul. Szarej 14 lok. 15, że powołują Fundację Skrzydlaci.

Fundatorzy weszli w skład władz Fundacji. Pomysłodawczyni dwóch opisanych wyżej akcji oraz autorka celów statutowych Fundacji Skrzydlaci została Prezesem Zarządu Fundacji.